چرا وب سایت های دولتی ظاهر زیبایی ندارند

اصولا طراحی وبسایت های دولتی از ساختار مشخصی و قانونمندی برخوردارند که این ساختار میتواند استفاده از پرچم و رهبران جمهوری اسلامی و استفاده از فونت نستعلیق باشد که معمولا در هدر سایت قرار میگیرد.

پافشاری مدیران دولتی برای استفاده از این ساختار باعث شده تا ظاهر این وب سایت ها به شکل تکراری، خشک ، قدیمی ، و نامناسب دیده شود.

از آنجایی که هدر سایت به نوعی پیشانی سایت تلقی میشود و در دید اول کاربر با هدر مواجه میشود، طراحی آن بسیار باید دقیق و مناسب باشد و این نیازمند تبحر بالا در طراحی وب است.

همینطور مدیران اکثرا علاقه بسیار زیادی به رنگ آبی، سرمه ای دارند که این باعث شده تمام سایت های های دولتی یکدست آبی سرمه ای شود که البته این یکدست بودن از جهاتی باعث یک زیباییه خسته کننده شده است.

در نتیجه اگر طراح وبسایت حرفه ای نباشد همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید ، در سایت با هدری بهم ریخته، پرچمی فید شده، عکس شخصیت های بی کیفیت شده و دفرمه شده مواجه خواهیم شد.

یکی دیگر از دلایل نامناسب بودن سایت های دولتی، استاندارد دانستن فونت های غیر استانداردی مثل تاهما و همینطور غیر استاندارد دانستن فونتی مثل یکان که از نظر طراحی فونت، یکی از استاندارد ترین فونت ها به شمار میرود میباشد که البته این فونت گاها از نظر مدیران فونتی جلف و سبک تلقی میشود و از نظر آنها سطح سایت آن ارگان دولتی پایین آورد میشود.

( کلا فونت فارسی فونت استانداردی نیست و فقط فونت یکان و تعداد مهدودی از فونت ها فقط سعی کرده اند تا رسم الخط فارسی را استاندارد کنند)

دلیل دیگری که باعث زیبا نبودن سایت ادارات دولتی میشود انتخاب طراح وب نامناسب است. معمولا طراح لباس، یا طراح دکوراسیون ، یا طراحان لوگو ،پوستر ، کتاب و مجله نمیتوانند طراح وب مناسبی باشند .

یک طراح وب خوب باید وب سایت های زیادی دیده باشد و تا حدی آشنا به نهوه پیاده سازی در وب باشد.

از مهمترین عواملی که باعث بی نظمی، بهم ریختگی ، نا هماهنگی ، بد رنگی ، و در کل بد شکل شدن سایت ها میشود این است که طرحی که با اصول و رنگ بندی استاندارد توسط گرافیست طراحی شده را طی مراحل بسیار زیاد و تغییراتی زیادی توسط مدیرانی که در این حوزه تخصص کافی ندارند مورد بررسی و اعمال نظر قرار میگیرد و فقط کافی است در هر مرحله یک تغییر کوچک روی طرح صورت بگیر تا سایت ارگان دولتی ما به شکلی در بیاید که اکنون شاهد آن هستیم.

این اتفاق هایی که در بالا بیان شد نه تنها فقط روی طراحی وب کشور ما تاثیر منفی گذاشته است بلکه روی تمام طرح هایی که در ارگان های دولتی طراحی میشوند تاثیر منفی گذاشته و مدیران محترم ادارات هستند که مارا هر روز زشت تر از روز های دیگر جلوه میدهند.

برچسب‌ها, , , ,

دزدیده شده از : خودم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

×